در حال بارگیری...
26 مارس

نورپردازی ویژه نمای ساختمان

طی فرایند ایجاد یک ساختمان و در  بسیاری مواقع  نورپردازی نما  در انتهای لیست اولویت های طراحی قرار می گیرد. و غالبا وقتی نمای آن ساختمان در حال تکمیل است به فکر نورپردازی نما می افتند. مناسبترین زمان برای آماده کردن الگوی نورپردازی هنگام آغاز به ساخت و یا نوسازی ساختمان است. طراحی نور باید در نخستیم مراحل ساخت صورت گیرد- یعنی حدودا همزمان با لوله کشی ساختمان.

هنگام طراحی یک الگوی نورپردازی نما ، داشتن درکی از آنچه می توان بوسیله نور و با جهت دهی و کنترل توامان آن انجام داد، بسیار مهم و با ارزش است ; و نیز بایستی تعادلی فکر شده بین منابع مختلف نور که در شدت های متفاوت و به منظور دست یابی به حداکثر انعطاف پذیری مورد استفاده قرار میگیرند ، ایجاد کرد.

در نورپردازی نکات بسیار با اهمیتی وجود دارد که طراح نورپردازی نما ملزم به رعایت آنها می باشد. بعنوان مثال بافت یک دیوار یا کف یک فضا می تواند صیقلی ناهمواره نرم درخشان ویا مات باشد و برداشت بصری ما از چنین سطحی صرفا وابسته به نورپردازی آنهاست. برای مثال اگر نور از فاصله زیاد و به طرف دیواری زمخت و ناهموار تابیده شود سرارسر دیوار را فراخواهدگرفت و حاصل افه ای بسیار نرم تر خواهد بود.

نورپردازی نما افزون بر اینکه یک ضرورت عملی ست و نور را برای مقاصد کاربردی به خدمت می گیرد ، می تواند مناطق و نقاط تمرکز بوجود آوردتا ضمن استفاده درست از ابعاد یک فضا ، توجه را به یک ویژگی معماری جلب کند.

در نورپردازی نما ساختمانهای مسکونی تجهیزات روشنایی نصب شده باید سطوح مناسبی از نور را به دلایل زیر تامین کند:

جلوگیری از فعالیت بزهکاران و مجرمان
افراد بتوانند مقصد خود را شناسایی کنند.
راننده ها بتوانند پیاده ها رو رویت و شناسایی کنند.
بازدید کننده ها بتوانند نام خانه ها و شماره پلاکشان را متوجه شوند.
هرچند روشنایی خوبی داشته باشیم باید توان کنترل آن را نیز داشته باشیم. هنگامی که مقداری نور در بیرون وجود دارد ورود آن به فضاهای عمومی میتواند قابل قبول و حتی مفید باشد ولی داخل شدن نور به داخل اتاق خواب ها غیرقابل قبول است .

در نورپردازی نما لوازم و تکنیک های متنوعی دارد مانند چراغهای وال واشر ، بافت ، دفنی ، تاکیدی یا خطی ، پیکسلها و تیوب های ی ال ای دی قابل استفاده می باشند. فضاهای باز و بدون سقف جزو محیطهای نمناک محسوب می شوند و حداقل درجه حفاظت آنها در مقابل پاشش آب و باران و غبار باید آی پی چهل و چهار تا شصت و هفت باشد .

بهره گیری از ادوات نورپردازی با کیفیت اروپایی اگر چه منجر به هزینه های مالی بیشتری نسبت به محصولات چینی خواهند شد. اما مزایای آن در میان مدت آشکار خواهد شد. طول عمر بالا – کیفیت نوری غیر قابل قیاس – حفاظت عایقی واقعی – عدم افت نوری – مصرف کمتر برق – مای ظاهری زیباتر و…. برخی از مزایای بهره گیری از چراغهای با کیفیت در نورپردازی نما می باشد.